نخستین نیروگاه خورشیدی شناور ایران در مهاباد

توسط | تیر 4, 1400 | اخبار | 0 دیدگاه

پانتون نیروگاه خورشیدی شناور

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز مهاباد؛ رئیس برق پتروشیمی مهاباد و همکارانش پس از شش ماه تحقیق موفق شدند نیروگاه خورشیدی شناور را عملی کنند.

این پروژه با همکاری شرکت ساحل اتحاد توسط شناور های مخصوص پنل خورشیدی به انجام رسیده است.

مهندس نعمتی گفت: 80درصد امکانات این نیروگاه خورشیدی شناور بومی شده است و برای نخستین بار بر روی استخر ذخیره آبهای سطحی مجموعه پنل های شناور را به کار گرفتیم و توانستیم در این زمینه در کنار جلوگیری از تبخیر آب میزان کارآیی نیروگاه را با خنک کاری در سطح آبهای سطحی 13تا15 درصد افزایش دهیم.

مهندس نعمتی افزود: یکی از مزیتهای مهم نیروگاه خورشیدی شناور جلوگیری از تبخیر آب و استفاده از آب شیرن کن ها برای مناطقی است که از شبکه سراسری برق دور بوده و از نظر زیرساختهای انرژی و نیرو دچار مشکل هستند.

خبازی، کارشناس ارشد مهندسی برق پتروشیمی مهاباد هم گفت: ظرفیت نیروگاه خورشیدی شناور روزانه 200کیلووات ساعت است که در صورت اتمام طرح و اجرای فاز دوم، این ظرفیت به نیم مگاوات برق هم می رسد و تا چند هفته آینده این نیروگاه به شبکه سراسری برق متصل  می شود.

این طرح در کنار مزیت های عمرانی از نظر اقتصادی هم برای سرمایه گذار به صرفه است.

خانم مهندس امیرحسینی گفت: هزینه برآورد شده برای این طرح 850میلیون تومان است که زمان بازگشت سرمایه در این طرح با حمایت دولت کمتر از 5سال است.

قرار است این نیروگاه خورشیدی در اجرای فاز دوم برق مورد نیاز 400خانوار روستایی را تأمین کند.

با احداث این نیروگاه همزمان می توان انرژی لازم از نظر نیرو(برق) برای استقرار جوامع و در ادامه آب شیرین مورد نیاز را از همین بستر برای مردم فراهم کرد.

جهت آشنایی با نحوه اجرا نیروگاه خورشیدی شناور بر آب کلیک بفرمایید

لینک خبر

https://www.iribnews.ir/00BiQO

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *